Pasożyty jelitowe psów i kotów stanowią powszechny i często lekceważony problem. Warto zwrócić na nie uwagę, gdyż mogą być niebezpieczne nie tylko dla zdrowia naszych czworonogów, lecz także dla ludzi.


Na pozór całkowicie zdrowe zwierzęta mogą być zarobaczone. Nie jesteśmy w stanie ustrzec się przed zachorowaniem naszego zwierzęcia – larwy i jaja występują powszechnie. Możemy je nawet wnieść na butach, lub zarazić zwierzę podczas rutynowego spaceru. Objawy chorobowe często pojawiają się dopiero w przypadku masywnego zarażenia. Zaliczamy do nich: zmatowienie sierści, nasilone linienie, zmniejszony lub zwiększony apetyt, bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, czasami wymioty. Przy ciężkich zarobaczeniach, zwłaszcza w przypadku młodych zwierząt, może dojść do niedokrwistości, wyniszczenia organizmu, niedrożności jelit i nawet śmierci. W większości wypadków nie widać, że pies jest chory, tylko z kałem wydalane są niewidoczne gołym okiem, a groźne dla innych zwierząt i ludzi jaja. Najlepszym sposobem na upewnienie się, czy nasz zwierzak nie ma pasożytów jest regularne badanie kału.

Oferujemy badanie w kierunku występowania pasożytów wewnętrznych (nicienie żołądkowo-jelitowe, tasiemce, pierwotniaki). Wystarczy dostarczyć do naszego gabinetu próbkę kału zwierzęcia, a jeszcze tego samego dnia zostaną Państwo poinformowani o wyniku badania. Udzielimy także informacji na temat profilaktyki przeciwpasożytniczej i zaproponujemy odpowiedni preparat. Zachęcamy do badania swoich podopiecznych !

 

pasozyt1.png

pasozyt2.png